Alumni

Azadeh TABAN,2017-2018 Bahar Dönemi Mezunu

“I definitely recommend this program to engineers who wish to advance to management positions in any industry. The program integrates engineering practices with business principles and provides practical knowledge. Students develop decision making and problem solving skills through experiential learning tasks and project-based activities. For me, study of real-world examples was the best part of the program because it gave me valuable insight about how to combine engineering, technology and management and analyze the success of big global companies. The program is also a great platform for those who wish to start their own business as it also covers many essential subjects for entrepreneurship. The variety of offered elective courses enables the students to customize the program based on their specializations.”


Fatih Mehmet SANCAK,2015-2016 Bahar Dönemi Mezunu

Engineering Management programını gerek yeni mezun gerekse belli bir süredir çalışma hayatında olan herkese tavsiye ediyorum. Özellikle kariyer hayatında bir hedefi olan ve yöneticilik pozisyonlarında üst seviyelere gelmek isteyen kişiler kesinlikle bu programa katılmalıdır. Lisans programlarında eksiklik hissedilen konuları, yönetsel becerileri, mühendislik yaklaşımlarını farklı açılardan değerlendirerek profesyonel iş yaşamıyla nasıl birleştireceklerini öğrenebilirler. Teknolojiyi, bu program sayesinde mühendislik, yöneticilik, girişimcilik, proje yönetimi gibi disiplinlerle kombine ederek ülkemizin ihtiyacı olan katma değerli iş çıktısına dönüştürebilirler. Seçmeli derslerin çeşitliliği, her öğrencinin kendisine uygun becerileri geliştirmesine imkân sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, IYTE Engineering Management bölümünde öğrenim gören kişilerin belirli hedefleri olan yüksek profilli kişiler olmaları, iş ve sosyal yaşamlarında iyi bir Network için ortam oluşturmaktadır.


Aykut HOCAOĞLU,2014-2015 Bahar Dönemi Mezunu

İş hayatında yöneticilik nosyonu kazanmak isteyen herkes için faydalı ve bir o kadar da gerekli bir program. Özellikle  lisans derecesi Mühendislik ve Tasarım Fakültelerinden (bölüm ayırt etmeksizin) olan kişilerin birkaç yıllık iş tecrübesinden sonra bu bölümü tercih etmelerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Lisans mezuniyetinden hemen sonra henüz iş tecrübesi yokken bu tür bölümleri tercih etmek; özellikle proje yönetimi, organizasyon teorisi, stratejik planlama gibi konuların işlendiği derslerin biraz havada kalmasına sebep olabilir. İYTE Mühendislik İşletmecili YL Programının gerek ders yapısı gerek hoca kalitesi bakımından beklentilerimi fazlasıyla karşıladığını söyleyebilirim. Doğa bilimleri ve Tasarım yetkinliklerini Sosyal Bilimler altyapısıyla güçlendirmek isteyen herkese tavsiye edebileceğim bir bölüm. 


ANDAÇ PAMUK,2012-2013 Güz Dönemi Mezunu

Disiplinler arası programların sunduğu aynı süre içerisinde farklı konularda zengin kazanımlar elde etme fırsatının iş dünyasında özel birikimi ile fark yaratmayı hedefleyen kişilerce kaçırılmaması gereken bir şans olduğunu ve kapsam doğrultusunda kendilerini geliştirmek isteyenlere isabetli içeriği ile bu başarılı programın mutlaka hitap edeceğini düşünüyorum.Farklı iş çevrelerinden gelen öğrenciler ile yine farklı akademik disiplinlerden ders vermek üzere bu programda bir araya gelen değerli hocaların ortaklaşa yarattıkları derin ve enerjik atmosfer içerisinde paylaşılan teorik ve pratik bilgiler, durum çalışmaları, tecrübeler ve gerçekleştirilen projeler neticesinde, bir yüksek lisans programına karşı sahip olunan standard öngörü ve beklentilerin bir hayli fazlasının karşılandığı bu ortamdan edindiklerimi iş hayatımda uygulayabilmenin avantajlarını yaşıdığımı belirtmek istiyorum. Bahsedildiği biçimde bir gelişim planlayan herkese benim de mezunu olduğum bu yüksek lisans programını tavsiye ediyorum.

Andaç PamukBs: EEE; Ms:Eng.Man.Vestel Elektronik San. Tic. A.Ş.R&D – Deputy Manager (Chief)


Zeynep YAĞMUROĞLU,2006-2007 Güz Dönemi Mezunu

“…Bir mesleğe tek bir açıdan bakmanın yeterli olmayacağına inanıyorum. Bu bölümü seçmemin asıl nedenlerinden biri yaptığım mesleğe farklı bir pencereden bakabilmekti. program boyunca aldığım derslerle iş yaşantısında nerelerde hata yapıldığını bulabilme(daha doğrusu fark edebilme) şansım oldu. Ve tabii bununla birlikte çok başarılı dediğimiz firmaların başarılarının rastlantı olmadığını anladım.…Organizasyon teorileri, Toplam Kalite Yönetimi, Proje Yönetimi, Finans ve Ekonomi gibi daha birçok ders bir bütünün parçaları gibi yerlerine oturdular ve bana yeni bir pencere açmanın yanında yepyeni bir dünya gösterdiler. gerek kadrosu gerek anlayışıyla öğrenmenin, pratikte uygulayabilmek olduğunu savunan ve sadece öğreten değil, nasıl öğrenileceğini ve uygulanacağını öğreten bir programda okumuş olmanın farklılığını şu anda sadece iş hayatında değil, hayatımın her noktasında hissediyorum.


A.Tarkan TEKCAN,2005-2006 Bahar Dönemi Mezunu

“Program, özel sektör işleyişinde işbaşında öğrenim prensibi ile geliştirmeye çalıştığımız eksik alan bilgilerimizi alabileceğiz en doğru platform.Eğitim programındaki derslerden elde edilen temel bilgilerin çalışma hayatı ile örtüşen durumlarının sınıf katılımı sayesinde analizi, farklı durumlardaki uygulamaların tartışılması ve değerlendirilmesi ayrıca elde edilen önemli bir katma değer. Burada teknik uygulamaların kıyaslama şansının elde edildiği frekansı uyumlu elit bir grup da bulunabiliyor.”


Feral Buzcuoğlu KURT,2005-2006 Bahar Dönemi Mezunu

“…Bölümün her dersine büyük zevk alarak katıldığımı belirtmek isterim, çünkü İYTE Mühendislik İşletmeciliği Bölümü’nde teorik bilgiler pratik bilgiler ile destekleniyor ve iş hayatında tecrübe kazanmış kişilerin davet edildiği çok sayıda seminer düzenleniyor. , iş hayatı için gerekli sunum becerilerini geliştirebilmek amacıyla bu programa katılan kişilere birçok derste sunum yapma imkânı sağlanıyor.. . Ekonomi, pazarlama, organizasyon teorisi, stratejik yönetim, proje yönetimi ve toplam kalite yönetimi gibi birçok konuda, kendi alanlarında başarılı öğretim üyelerinin sundukları bilgiler, iş hayatında farklı bir bakış açısı kazanmamı sağladı.”


 

Emre SEVİNGULER,2005-2006 Bahar Dönemi Mezunu

“Program, mühendislik mesleginden MBA yaparak uzaklasmak istemeyenler, üretim kismindan kopmak istemeyenler için dört dörtlük bir program.Program içerisindeki seçmeli dersler sayesinde ögrenciler esnek bir ögrenim imkanina sahip olabiliyorlar. Isteyenler kalite üzerine, isteyenler marketing üzerine, isteyenler de yönetim üzerine kendine fayda saglayabiliyor.En önemli nokta ise tüm mühendislerin mutlaka bilgi sahibi olmasi gereken istatistik konusunda bilgilenmemizi saglamasi.”


Murat YILDIZ,2005-2006 Güz Dönemi Mezunu

…Derslerde guncel olaylari konustuk, bilgilerimizi paylastik, ogrendik, daha da onemlisi farkli sirketlerde calisan arkadaslarimizdan (Program ogrencilerinin buyuk cogunlugu ayni zamanda calisan kisilerdi) sirketler, calisma kulturleri, aliskanliklari, duzenleri, uygulamalari, vs. hakkinda pek cok konuyu o sirketlerde calismadan ogrendik. Ufkumuz genisledi diyebilirim. Surekli kendimizi nasil gelistirebiliriz, yaptigimiz isleri nasil gelistirebiliriz, hatta bazen nasil Girisimci olunur/olunmaz diye derslerde ve ders aralarinda konusuyorduk.… Konularinin uzmani olan, diger universitelerden gelen egitimciler ve seminerler vermek icin ozel sirketlerden gelen uzmanlar vardi.. Program, insanlara yeni kapilar ve ufuklar da aciyor.: eski sirketimde calisirken bir telefon aldim, su anda calistigim sirketin Insan Kaynaklari Muduru ariyordu ve Global Pazarlama Muduru pozisyonu icin beni dusunmuslerdi. …Pazarlama konusunda, programda aldigim dersler ve tez hazirlama istegimin olmasi disinda, bu alanda hic bir altyapim yoktu… Su anda Turkiye basta olmak uzere Dunya’nin 10 farkli yerinde uretilen ve 45′ten fazla ulkesinde satilan bir urunun Dunya genelindeki butun Operasyonel Pazarlama Aktivitelerinin yonetilmesinden, Teknik/Ticari kararlarin alinmasindan, yeni pazarlar gelistirilmesinden sorumluyum.Yuksek Lisans yapmis olmanin bir de soyle bir guzelligi oluyor: Doktora yapma hayalinizi hep canli tutabiliyorsunuz. Ogrenmenin ve okumanin ne yasi var ne de sonu… Ozellikle de kendinize birseyler katmayi seviyorsaniz


Şebnem N. GÜNERİ,2004-2005 Bahar Dönemi Mezunu

“Bu programın bana göre en büyük avantajı interdisipliner olmasıdır.Gerek öğrencilerinin gerekse değerli akademisyenlerinin farklı disiplinlerden gelmesi biz geleceğin profesyonelleri için bulunmaz bir fırsattır. Eğitim sürecinin genelde konu açma, tartışma, deneyimlerin paylaşımı ve özellikle halihazırda piyasada her biri kendi sektörlerinde çalışan öğrencilerden gelen sunumlar şeklinde ilerlediği düşünülürse büyük bir birikim.  artık mimari projelere sadece tasarımcı gözüyle bakmıyorum, aynı anda pek çok farklı perspektiften bakabiliyorum, fikir yürütüyorum, sorunların çözümlerini bulmayı amaçlıyorum Programın tasarımının lisans eğitiminde eksik kalan birçok noktayı takviye ettiği kanaatindeyim.”


Ilgaz AKSELİ,2004-2005 Bahar Dönemi Mezunu

“….Birçok işletmede belli başlı bilim dallarını bir araya getirmek hem o sektörün ilerlemesini hem de milli kalkınmanın sağlanmasında önemli roller oynamaktadır. birbirinden önemli dallar olan Mühendislik ve İşletme’nin bir arada sunulması ve bu tarz bir eğitim anlayışının en etkili biçimde verilmesi son derece yararlı ve önemlidir.…Program içerisindeki eğitimci ve işadamları ile olan birebir diyaloglar, grup tartışmaları, ders içi yapılan grup ve bireysel çalışmalar, ders dışı aktiviteler, girişimci ruhun ön plana çıkartılması, günümüz sanayinde birebir yaşanan problemleri etkili bir biçimde çözmede kullanılan teknikler ve yazilimlar ile bir problemi sadece bir bakış açısıyla değil birçok yoldan çözme tekniklerinin yanisira bu teknik ve felsefelerin en iyi şekilde uygulanması Mühendislik İşletmeciliği Yüksek Lisans Programının önemini ve katkılarını ortaya koymaktadir.…Programin değişik disiplinlerden gelen insanların fikirlerini paylaşabilecekleri, projelerini günışığına çıkartabilecekleri ve bunlardan en iyi sonucu alabilecekleri bir bölüm olduğunu düşünüyorum.”


Kamil SÖZEN,2005-2006 Güz Dönemi Mezunu

“………. iş yerinde yönetici pozisyonuna geçince anladım ki belki eksik bilgilerimin bir kısmını kitaplardan tamamlayabilirdim ama gerçek eksiklerim kitabi bilgilerden fazlasıydı…. aldığım eğitim sürecinde beklediğim bilgilere kavuşurken, en az dersler kadar değerli başka bilgi ve edinimleri ders dışında kalan sürelerde kazandım. Hocalarımızla ve arkadaşlarımızla yaptığımız ders dışı o sohbetler, beklentilerimin çok ötesinde vizyon kazandırdı.…. Bu eğitimin olumlu etkilerini iş yerimde daha ilk dönemden fark ettim.Bu gelişimimde katkısı olan tüm hocalarım ve arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.”


Gamze GEDİZ,2005-2006 Güz Dönemi Mezunu

“Program, profesyonel is hayatinda zamanla yarisarak pratik dusunme ve olaylar icinde ani ve dengeli karar verebilme yetenegi ile kendine vizyon ve ozguven kazandirmasi icin birebir.…Ozellikle uc yil boyunca gorev aldigim pazarlama, urun yoneticiligi pozisyonunda hergun zaman yonetimi (Project management) yapmakla ise baslamak, gorevi vereceginiz kisileri iyi secmek ve motive etmek (organizational behaviour), stok programini ayarlamak ve finans yükünü hesaplamak (financial analysis), istenilen raporlari ust duzeye sunmak (research methodologies), uretim programini kontrol etmek (production management), sorunlu musterilerle ugrasmak ve urunlerin kalitelerinin istatistiklerini tekrar olusturmak (total quality management) zorunda kaldim. Iste verilen tum bu derslerle cok kisa surede goze batan bir eleman oldum. Tek nedeni engineering management programinda deneyimli hocalarimdan aldigim bu harika egitim.…Bu programa herkesi gonulden davet ediyorum. Gorecekler ki cok  farkli birer kisilik ve islerinde cok basarili elemanlar olacaklar…”